cr-ikona

teplota | °C

administrace

hledat

Obec Újezd nade Mží

Místo opředenou bohatou historií. Malá obec leží 1,5 km západně od hráze přehrady Hracholuky. Právě zde, v blízkosti řeky Mže a dalších toků, jež ji napájí, se nacházelo hned několik pravěkých sídlišť.  Nejstarší lokalitou v katastru obce je právě sídliště středního paleolitu (starší doby kamenné), kde se nalezl soubor několika desítek kusů kamenné valounové industrie.

Zpět k samotnému Újezdu nade Mží, kdysi Plevnému Újezdu. Obec byla založena nejspíš kolem roku 1115 jako místo vladyckého statku. Později tu byla postavena tvrz, jež ovšem lehla popelem někdy ke konci 18. století. Na jejím místě pak vyrostl barokní zámek. Ten byl následně přestavěn a rozšířen do dnešní podoby. Přímo v areálu Zámeckého statku je vytvořeno Muzeum zemědělství, kde zhlédnete historické i novodobé zemědělské stroje. Součástí je i malá expozice Jak se dříve žilo a Farmářova stezka, jež určitě potěší hlavně ty nejmenší.

Na návsi je nově zrekonstruovaná a vysvěcená kaple P. Marie z počátku 19. století. U řeky Mže na rozcestí při cestě na Hracholusky je památný strom Žižkův dub, který je více než 550 let starý. Mezi další zajímavá místa patří barokizující sloupcová boží muka s reliéfem Krucifixu. V našem kraji se nachází ještě další boží muka – první boží muka jsou hned nad vesnicí při cestě na Písek a druhá jsou na skále u Dobronic. Nově obnovenou památku sochu sv. Jana Nepomuckého najdete při cestě k Zámeckému mlýnu. Od Zámeckého mlýna je vidět známá zřícenina hradu Buben.

Nejstarší lokalitou v katastru naší obce je sídliště středního paleolitu (starší doby kamenné), kde se nalezl soubor několika desítek kusů kamenné valounové industrie.

V obci se konají každoročně o velikonočních svátcích Křepelčí hody, dále se vrátili do vesnice svátky Čarodějnic, a o prázdninách se koná sportovní akce Válení slámových balíků.

Okolí je vhodné pro využití pěší turistiky, cykloturistiky a nově i hipoturistiky. Svou tradici má na našem území i poutní Svatojakubská cesta.  Severní větev je značena od zbraslavského kláštera v Praze přes Karlštejn, Plasy, Stříbro a Kladruby k hraničnímu přechodu Železná a dále na Norimberk a Oettingen, kde navazuje Francká Svatojakubská cesta.

zámek


Články

Kalendář
Aktuality
Druhý ročník rockového festivalu, který pořádá Mikroregion Touškovsko